Śmietnik nasz powszedni, czyli pochwała segregacji

17.3.15

Pewnie Was zaskoczę, ale kiedy po przeprowadzce do nowego mieszkania byłam przez znajomych pytana o to, co najbardziej w nim lubię, bez wahania odpowiadałam: śmietnik!

Kupiliśmy siedmioletnie mieszkanie, a co za tym idzie - mieszkanie urządzone. Nie mogłam wybrać podłóg, drzwi, nie zaprojektowałam sobie kuchni ani łazienek. Na razie korzystamy z tego, co zastaliśmy, choć zdecydowanie nie wszystko nam się podoba i sami najprawdopodobniej dokonalibyśmy innych wyborów (podłoga! drzwi! rolety!). 
Jednak jest coś, co akceptuję i doceniam, a nawet nie zawaham się powiedzieć, że kocham - ŚMIETNIK właśnie.

Nasz śmietnik to buntownik,
łamie konwenanse, sprzeciwia się staropolskiej, ba, może nawet antycznej tradycji, nakazującej umieszczanie pojemników na odpadki pod zlewem. Bawi się z gośćmi w kotka i myszkę, gdy z torebką od herbaty szukają go po całej kuchni. Dowcipniś, mówię Wam.
Ale nie za to go kocham. Kocham go, bo zawsze marzyłam o takim śmietniku: dużym, mieszczącym kilka pojemników, wysuwanym. Takim, nad którym mogę coś wygodnie obrać, bez wkładania głowy do ciemnej otchłani szafki. Brakuje mi w nim tylko funkcji otwierania biodrem lub stopą, gdy ręce ma się zajęte. Ale kto wie, może da się tę opcję dorzucić...?

A po co mi te pojemniki w liczbie mnogiej? Oczywiście do segregacji. Mam na tym punkcie od wielu lat świra. Plastik do plastiku, szkło do szkła, itp. Marzy mi się jeszcze mały kompostownik w ogródku, ale spokojnie, dojdę i do tego. I nie omieszkam się pochwalić.

Zanim jednak dojdziemy do segregacji, to tak naprawdę losy i kształt naszych śmieci ważą się jeszcze w sklepie, na etapie wyborów, których dokonujemy. Pamiętajmy, aby:

 • zawsze mieć ze sobą torby wielokrotnego użytku
 • kupować produkty w dużych, zbiorczych opakowaniach
 • unikać jednorazowych produktów z plastiku (kubki, sztućce, itp.)
 • zwracać uwagę na to, w co opakowany jest towar (np. zamiast jabłek na styropianowej tacce kupmy jabłka na wagę)
 • kupować towar w opakowaniach z surowców wtórnych
W Niemczech powstał market bez opakowań - towar jest dostępny na wagę, a opakowania (wielorazowego użytku naturalnie) trzeba przynieść ze sobą. Nie ukrywam, że bardzo mi się ta idea podoba.

No, ale załóżmy, że nie jeździmy na zakupy do Berlina, by kupić płatki owsiane na wagę. Załóżmy, że po naszych płatkach został smutny plastikowy woreczek. Załóżmy, że jesteśmy cywilizowanymi ludźmi i nie chcemy mieć moralnego kaca. Nie ma się co oszukiwać - czasy, kiedy wykładało się dno wiadra gazetą, a potem bez mrugnięcia okiem wywalało zebrane w nim odpadki do jednego kontenera (koło trzepaka, wiadomo), dawno minęły. Poza tym wówczas nie byliśmy aż tak zalani opakowaniami z plastiku, jak teraz. Teraz segregacja to sprawa wielkiej wagi, a przy tym najprostsze proekologiczne działanie, na jakie możemy się zdobyć w naszym gospodarstwie domowym (no dobra, może zakręcanie wody podczas mycia zębów jest łatwiejsze). Dlatego nie szukajcie już dłużej wymówek, dokupcie dodatkowe wiaderko i po prostu zacznijcie to robić. Lepiej się poczujecie, gwarantuję. 

Jak zatem zorganizować przestrzeń, z której korzysta się kilkadziesiąt razy dziennie, żeby była wygodna i estetyczna?

A tak:
[kliknięcie w zdjęcie odeśle Was do źródła]Wiedzcie jednak, że śmieci wcale nie muszą mieszkać pod zlewem. Ba, nie muszą w ogóle mieszkać w szafce! 


Mówiłam, że czasy wiadra wyłożonego gazetą przeminęły z wiad... wiatrem?

A teraz przyznajcie się, kto oprócz mnie nie ma kosza na śmieci pod zlewem??
Spodobał Ci się ten post? Dziel się nim i śledź Piąty Pokój, aby być na bieżąco!

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

You Might Also Like

4 komentarzy

 1. Widzisz, świetnie sobie poradziłaś z banerem! :-)
  Niby tylko śmieci, a tyle koszy wymyślono ;-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie też kosze wolno sobie stoją ;) Fajne inspiracje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie mam! Ale pod zlewem trzymam pojemnik na plastikowe butelki, bo też sortuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam obok :) Pod blatem roboczym. Jak kroję warzywka to obierki z blatu jednym ruchem spycham do pojemnika. Uwielbiam to rozwiązanie! A poza tym 4 spore pojemniki w spiżarni - na papier, szkło, plastik i metal.

  OdpowiedzUsuń

Koniec i bomba, kto nie skomentuje, ten... niemiecka sałatka ziemniaczana!