14.03.2016

Tutorial DIY: Nowe życie starego abażura

Lubię brzydkie rzeczy. Ich odpychająca, zakurzona i dziwaczna powierzchowność często skrywa szlachetne wnętrze. Brzydkie rzeczy, uratowane przed złomowiskiem, wysypiskiem czy pożarciem przez dzikie zwierzęta, odwdzięczają się, ukazując swoją drugą naturę. Z potworków i dziwadeł przeobrażają się w urocze ozdoby. A co najlepsze, brzydkie rzeczy są tanie jak barszcz, bo mało kto dostrzega ich potencjał.


Na OLX upolowałam trzy przepaskudne abażurki w starym stylu: brudne, zakurzone, odrapane. Kiedy przyszły  pocztą, brzydziłam się wyjąć je z paczki. FUJ. Wyglądały, jakby stały przez 30 lat w palarni w jakimś, dajmy na to, Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Po dwakroć FUJ. Ale kosztowały takie grosze, że schowałam instynkt samozachowawczy do kieszeni i dotknęłam ich. Gołą ręką! A co z tego dotykania wynikło, to już sami zobaczcie (i włączcie HD):A teraz powoli. Obieramy abażur ze starej tkaniny. W zależności od stanu drucianego stelaża, możemy od razu przystąpić do malowania (najlepiej farbą w sprayu) lub najpierw przeszlifować papierem ściernym i spryskać gruntem.
Gdy stelaż wyschnie, można go ozdobić wedle uznania: opleść druty wstążką lub koronką, dodać nawleczone na sznurek koraliki, itp.


Delikatne kształty tych leciwych i trącących myszką ozdób kojarzą mi się z romantycznym, dziewczęcym pokoikem. Dlatego wybrałam najdelikatniejszą farbę, jaką akurat miałam w piwnicy: rozbieloną zieleń. Bardzo ładnie zgrała się z nią łososiowa wstążka i jasne, naturalne drewno koralików. I zupełnym przypadkiem pasuje mi do logo.

Żeby na fotografiach oddać ten klimat, który miałam w głowie, musiałam znów wprosić się do moich Rodziców. Trochę shabby, trochę vintage i mnóstwo bieli. Tak, ja też czasem lubię zanurzyć się w tym kolorze. Szczególnie, kiedy ten wodospad bieli znajduje się poza moim własnym (a raczej banku) mieszkaniem.


ZOBACZ TEŻ INNE DIY DO POKOJU DZIECIĘCEGO:

KOSZE DRUCIANE

KUCHENKA


JEŻDŻĄCA SKRZYNIA ZE SKLEJKI


HUŚTAWKA DLA KSIĄŻEK 


MOBIL - LODY


NIEŁAPACZ SNÓW


MOBIL CHMURA


PÓŁECZKA ZE SKRZYNKI PO WINIE


SIEDZISKO Z REGAŁU KALLAX


MAPA PODRÓŻY