1.02.2016

Tutorial DIY: Mobil do pokoju dziecięcego [video]

DIY
Albo mi się wydaje, albo dawno nie było żadnego DIY dla dzieci. Spieszę więc na ratunek Wam i Waszym pociechom z prostym i przyjemnym w wykonaniu mobilem z masy samoutwardzalnej. 


Na początek pokażę Wam filmik i od razu powiem, że ze wszystkich, które się do tej pory ukazały, ten jest moim ulubionym. Myślę, że widać na nim, że nagrywanie instruktaży jest dla mnie dużą frajdą. Jakoś tak swobodnie wyszło, prawda?

Oczywiście to zasługa Domu z Pomysłem, czyli Ewy i Pawła, którzy sterowali całą machiną. Ja jestem, wiecie, tylko człowiekiem od malowania.

Jeśli efekt podoba się Wam tak jak mnie (wciąż nie wierzę, że to mówię), zróbcie mi tę przyjemność i kliknijcie, proszę, w serduszko tu: klik! Przy okazji możecie poeksplorować cały dział Zrób to sam i odkryć wiele innych fajnych i łatwych tutoriali.
JAK WYKONAĆ MOBIL Z MASY PLASTYCZNEJ


Niezbędnik:

  • gałąź
  • farba, wałek, kuweta malarska
  • sznurek
  • masa plastyczna (ja użyłam Fimo)
  • wałek kuchenny
  • precyzyjny nożyk/skalpel i wykałaczka
  • marker
  • papier do pieczenia
  • ew. drobnoziarnisty papier  ścierny

Proces:

1. PRZYGOTOWANIE GAŁĘZI

Dobrze wysuszoną, okorowaną gałąź pomalujcie pędzlem lub wałkiem na wybrany kolor. Kiedy pierwsza warstwa farby wyschnie, nałóżcie kolejną. Na dwóch końcach gałęzi przywiążcie sznurek.

2. WYCINANIE KSZTAŁTÓW

Masę plastyczną rozwałkujcie na grubość ok. 5 mm. Wykałaczką narysujcie na niej kontury figur, a następnie wytnijcie je precyzyjnym nożykiem. Jeśli zdecydujecie się na chmurę, koniecznie obejrzyjcie filmik - pokazuję tam, jak łatwo wyciąć ten kształt.

W gotowych formach zróbcie wykałaczką niewielkie otwory, przez które później (po wyschnięciu masy) przewleczecie sznurek. Na filmie popełniłam błąd robiąc otwory tylko u góry każdej z kropelek - te krople, które nie są na samym końcu girlandy, powinny mieć dziurki także na dole. Na szczęście nic straconego, bo glinkę można po wysuszeniu wiercić i szlifować.
Elementy wycięte z masy powinny schnąć na papierze do pieczenia przez jedną dobę. Po dwunastu godzinach możecie przewrócić je na drugą stronę.

3. OBRÓBKA KSZTAŁTÓW

Gotowe formy możecie wygładzić na brzegach drobniutkim papierem ściernym. Jeśli zapomnieliście o dziurkach, to teraz jest ten czas, żeby wziąć do ręki wkrętarkę z cieniutkim wiertłem i to nadrobić.
Dajcie się ponieść fantazji i ozdóbcie glinę markerem, farbą, czy lakierem do paznokci.

4. WIESZANIE

Połączcie wszystkie figury sznurkiem i zawieście na gałęzi. Gotowy mobil może zawisnąć jako ozdoba na ścianie, w oknie, czy - podwieszony u sufitu - nad dziecięcym łóżeczkiem.
ZOBACZ TEŻ INNE DIY DO POKOJU DZIECIĘCEGO:

KOLOROWE KOSZE DRUCIANE


KUCHENKA


JEŻDŻĄCA SKRZYNIA ZE SKLEJKI


HUŚTAWKA DLA KSIĄŻEK 


MOBIL - LODY


NIEŁAPACZ SNÓW


PÓŁECZKA ZE SKRZYNKI PO WINIE


SIEDZISKO Z REGAŁU KALLAX


MAPA PODRÓŻY