29.09.2015

Tutorial DIY: Skórzane uchwyty do szafek

DIY
Wiecie, jakie zrób-to-sam lubię najbardziej?

  • Tanie
  • Łatwe
  • Efektowne

Dzisiejsze DIY spełnia te wymagania co do joty. Skórzane uchwyty dodadzą szyku każdemu smutnemu frontowi meblowemu, a przy tym świetnie wpisują się w modną teraz Skandynawię i zamiłowanie do naturalnych tworzyw. Znacznie gorzej wpisują się natomiast w trendy wegańskie, niestety.


Pokazywałam Wam kiedyś, jak zamierzam odnowić stare regały BESTA z IKEA - wymienić fronty na (przecenione! Yeah!) takie w przepięknym, brudnoniebieskim kolorze, a następnie stworzyć im uchwyty ze skóry. 

Jak powiedziałam, tak zrobiłam i od kilku dni cieszę się zupełnie nowym (choć starym) meblem. Szczególnie podoba mi się jego kolorystyka: skóra ma lekko różowawy odcień, który idealnie dopełnia szaroniebieskość drzwiczek. Klasa, mówię Wam!

Przepis jest banalnie prosty:


JAK WYKONAĆ SKÓRZANE UCHWYTY MEBLOWE


Niezbędnik:

  • Pas skóry o szerokości ok. 1,5 cm (ja wybrałam naturalną, niebarwioną)
  • Mosiężne śruby z sześciokątnymi łbami
  • Nakrętki w rozmiarze śrub 
  • Wiertarka lub wkrętarka 
  • Ostry nóż/skalpel 
  • Dziurkacz do skóry lub rozgrzany, gruby gwóźdź
  • Klucz do dokręcenia nakrętek

Największy problem miałam, o dziwo, ze zdobyciem takich śrub, jakie sobie wymarzyłam. Skończyło się oczywiście na Allegro, jednak przesyłka była droższa niż sam towar. Na Allegro kupiłam też pas skóry (jest dostępna w różnych kolorach i rozmiarach).

Proces:

1. WIERCENIE

Zaznaczcie na frontach rozmieszczenie śrub i wywierćcie dziury. U mnie rozstaw wynosi 10 cm, a odległość od brzegu drzwiczek - 4 cm.


2. SKÓRA

Rozstaw dziurek w skórze musi być nieco większy, żeby było jak złapać za uchwyt. U mnie jest to 11 cm. Potnijcie skórę (nożykiem, nie nożyczkami!) na ok. 13 cm paski i zróbcie w nich otwory 1 cm od brzegu. Chorobliwa precyzja nie jest wymagana.


3. PODKŁADKI

Teraz wyprodukujcie małe, skórzane kwadraciki w ilości równej liczbie wywierconych otworów: 1,5 cm x 1,5 cm będzie ok. W środku każdego z nich zróbcie dziurę - to będą nasze podkładki pod nakrętki.

4. MONTAŻ

To całkowicie intuicyjna czynność: przekładamy śruby przez oczka w skórzanym pasku, a następnie przez front mebla. Od wewnętrznej strony szafki zakładamy na śruby skórzane podkładki i dokręcamy wszystko (z wyczuciem!) nakrętkami. Sprawdźcie, czy pasek ułożony jest równo, w razie konieczności poluzujcie nakrętkę i wyprostujcie.


Et voilà! To tyle. Macie nowe, śliczne uchwyty i już możecie wrzucać ich zdjęcia na Pinteresta! Jeśli jednak macie problem z którymkolwiek z etapów, zajrzyjcie tutaj, po filmik instruktażowy: