24.02.2016

Tutorial DIY: Kwietnik ze starego T-shirta [VIDEO]

DIY
Wiszące kwietniki, choć może nieco trącą myszką, są genialne dzięki swojej niedostępności dla kotów i dzieci. Możecie być spokojni, że do tak podwieszonej doniczki nikt nie nasika, nikt nie jej nie strąci, nie przewróci, nikt się nie wespnie, nikt nie rozsypie ziemi w promieniu trzech metrów. Warunek: kwietnik trzeba umieścić odpowiednio wysoko. A kiedy mówię wysoko, mam na myśli naprawdę wysoko! Dwa metry. I macie święty spokój. 


Dzisiaj zdradzę Wam, jak zrobić najprostszy makramowy kwietnik, ale oczywiście jest to tylko przykład i pretekst do uświadomienia Wam, jakie skarby leżą w Waszych szafach. Pomyślcie o tym, kiedy już wkrótce będziecie wycierać kurz na półeczkach i z pieśnią na ustach sprzątać dla Jezusa w garderobie (...znacie tego mema, prawda? My, poganie, nazywamy to wiosenne porządki. Osobiście: nie praktykuję.) 
Dobre, ale nielubiane ciuchy fajnie jest oddać potrzebującym, ale i tych dziurawych, spranych wycieruchów nie trzeba od razu wyrzucać - można wyczarować z nich wiele ciekawych rzeczy: od bransoletki po dywan.JAK WYKONAĆ MAKRAMOWY KWIETNIK Z T-SHIRTA

Niezbędnik:

  • stara koszulka z dzianiny (im szersza, tym lepsza)
  • drewniane koraliki
  • nożyczki
  • roślinka w osłonce
  • ew. wkrętarka i wiertło (do rozwiercenia otworów w koralach)

Proces:

1. Rozłożoną równo koszulkę potnijcie tak, by otrzymać osiem pasów o szerokości ok. 3-4 cm (precyzja nie jest wymagana). Mocno naciągnijcie powstałe "krążki", aż brzegi dzianiny zwiną się do wewnątrz. Rozetnijcie je na szwie tylko z jednej strony.

2. Zbierzcie osiem pasów razem i - lekko je względem siebie przesunąwszy - zwiążcie w jeden duży supeł kilkanaście cm od brzegu. Brzydkie końcówki odetnijcie pod skosem.

3. Dobierzcie pasy w 4 pary i na każdej z par zawiążcie supełek ok. 3-4 cm od pierwszego, dużego supła. Powtórzcie to jeszcze dwa razy, zamieniając sznurki w sąsiadujących parach według poniższej sekwencji:
AA-BB-CC-DD
DA-AB-BC-CD
AA-BB-CC-DD
Gdzieniegdzie wplećcie drewniane koraliki.

4. Na pasach pozostały szwy, które trzeba zamaskować: w ich miejscu zawiążcie ozdobne supły, nawleczcie koraliki (właśnie dlatego radziłam Wam przesunąć sznurki względem siebie - żeby koraliki nie wypadły na tej samej wysokości), albo zróbcie jedno i drugie.

5. Umieśćcie doniczkę w powstałej siatce i dokładnie napnijcie na niej sznurki - pierwsze małe supełki powinny znaleźć się na dole osłonki, środkowe na jej środku, a  ostatnie - na jej szczycie lub tuż nad nią.

6. Zbierzcie wszystkie sznurki razem i zwiążcie u góry w zbiorczy supeł. Gotowy kwietnik możecie powiesić na umieszczonym w suficie haku, na karniszu, półce, a nawet - stabilnym regale. 

Byle, wiecie, wysoko...WIĘCEJ ZAJEBISTYCH GADŻETÓW ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE ZNAJDZIESZ TU:


BARWIONA BUTLA (WODOODPORNA!)


SKÓRZANE UCHWYTY


KOSZYKI DRUCIANE


MEMO BOARD


WYJĄTKOWY OBRAZ


ORGANIZER ZE STAREJ SZUFLADY


INDUSTRIALNY RELING Z MIEDZIANEJ RURKI


MAKRAMOWY KWIETNIK Z T-SHIRTA


"SKANDYNAWSKA" BUTELKA NA MYDŁO


wiklina

LAMPA Z WIKLINOWEGO KOSZA