21.03.2016

Tutorial DIY: Piórka z masy plastycznej - dekoracja nie tylko na Wielkanoc

Zaczęłam robić te piórka rok temu. 
Serio. 
Rok. 
Temu. 


Jeśli nie wierzycie, oto dowód: 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Kasia Sojka (@piatypokoj)

Z tego miejsca chciałabym pomachać serdecznie mojemu Mężowi. Widzisz, Kochanie: co się odwlecze, to nie uciecze. Jest szansa, że skończę także inne, ważniejsze projekty w naszym mieszkaniu. Nie trać nadziei. Zresztą, przed nami jeszcze tyle lat spłacania kredytu, że naprawdę nie ma sensu się tak ze wszystkim spieszyć...

To, co Wam dziś pokazuję, jest tylko propozycją - możecie ją oczywiście dowolnie zmodyfikować. Ja po prostu złapałam przedmioty, które akurat miałam w domu, żeby tylko skończyć ten projekt przed Wielkanocą. Teraz myślę, że całość lepiej wyglądałaby, gdyby piórka pozostały w swoim naturalnym, biało-szarym kolorze:


Z pastelowymi piórkami natomiast lepiej współgrałby wieniec przemalowany jakąś jasną farbą. Albo zwykły, bambusowy tamborek z Allegro.

Piórka lepiłam z taniej masy plastycznej kupionej w sklepie papierniczym. Nie był to surowiec wysokiej jakości, a podczas krojenia czuło się obecność włókien - trochę jak w papier-mâché. Do kolejnych projektów (pamiętacie chmurkę?) kupiłam już glinkę samoutwardzalną FIMO marki Staedtler - znacznie lepiej poddaje się obróbce po wyschnięciu. Można ją wygładzać papierem ściernym, wiercić w niej, malować, itp.

Nie jest trudna do dostania (widziałam FIMO nawet w Empiku), ale mi najwygodniej było zamówić ją przez Internet.


JAK WYKONAĆ PIÓRKA Z GLINY


Niezbędnik:

  • masa plastyczna samoutwardzalna
  • sznurek lub żyłka
  • wiklinowy wieniec lub tamborek
  • nożyk precyzyjny
  • tanie lakiery do paznokci (opcjonalnie)
  • papier do pieczenia
  • wałek
  • wykałaczka

Proces:


1. Masę glinianą rozwałkowujemy na grubość ok. 5 mm i wycinamy z niej kształt piórek. 


2. Nożykiem lub nożem wykonujemy zagłębienia, które będą udawać strukturę ptasiego pióra - z obu stron.


3. Wykałaczką robimy otwór na górze piórka. Jeśli przeoczycie ten etap - nie panikujcie (ja przeoczyłam). Kiedy gotowe kształty porządnie wyschną, będziecie mogli wykonać w nich otwory ostrym nożykiem lub małym wiertełkiem.

4. Pozostawiamy piórka do wyschnięcia (24 h)5. Jeśli chcemy, malujemy piórka lakierami do paznokci i pozwalamy im wyschnąć.6. Przez otworki przewlekamy sznurek. Na jednym końcu wiążemy supełek (dość duży, by nie wypadł przez dziurkę w piórze), a drugi koniec sznurka przywiązujemy do obręczy.

Warto najpierw rozłożyć piórka wokół wianka i rozplanować ich ułożenie. Pamiętajcie, żeby zróżnicować długość sznurków!


7. Długi kawałek sznurka przywiązujemy w dwóch miejscach do naszej obręczy - na nim powiesimy gotową ozdobę.

Gotowe!
MASZ JUŻ BRUDNĘ RĘCĘ? ZRÓB PRZY OKAZJI JESZCZE: