8.06.2021

Zrób sobie dzieło sztuki, czyli przerabianie obrazów

DIY
Co otrzymamy z połączenia sztuki przez wielkie S, potrzeby kreatywności, braku talentu plastycznego, miłości do wnętrz, kleju, markerów i skrzydła nietoperza? Nie wiem, ale jeśli odjąć to skrzydło, to prawdopodobnie coś fajnego.

Reprodukcje znanych obrazów

Jeżeli śledzicie Piąty Pokój od dawna, to wiecie, że nasze ściany są pełne obrazów przerobionych przez nas na naszą modłę. Wątpliwej jakości dziełka upolowane w necie czy bohomazy wyproszone od babć poddajemy prostym, niewymagającym wielkiego talentu zabiegom i uzyskujemy coś zupełnie nowego: obraz, którego nie ma nikt inny, jedyny w swoim rodzaju. Gwiazdę ściennej galerii czy nawet całego pomieszczenia. O nasze "UFO", "ośmiornicę" czy "Edłorda" dostaję od Was sporo zapytań, ofert kupna, a nawet gróźb kradzieży, dlatego – by oszczędzić Wam konfliktu z prawem – postanowiłam podzielić się z Wami naszym know how.

Materiału do tych kreatywnych ekscesów dostarczyła mi marka Bimago – ze sklepu bimago.pl wybrałam sześć reprodukcji, w większości znanych mistrzów (i mistrzyń) pędzla, by zbezcześcić je moimi pomysłami i ich realizacją. Oto, jakie dzieła poddałam przeróbkom:

 1. Sofonisba Anguissola „Gra w szachy”
 2. Iwan Szyszkin „Na dzikiej Północy”
 3. Jacques-Louis David „Śmierć Marata”
 4. Albrech Dürer „Portret Jakoba Fuggera”
 5. Henri Rousseau „Dziecko z marionetką”
 6. Paul Cézanne „Martwa natura z wazą zupy”

reprodukcje do domu


Do jutra, 09.06. działa jeszcze mój kod rabatowy, PIATYPOKOJ20, z którym na wszystkie reprodukcje i obrazy na płótnie możecie mieć 20% zniżki (lub więcej, bo kod łączy się z innymi promocjami). Bardzo Was zachęcam do spróbowania swoich sił w tej zabawie!
JAK PRZEROBIĆ REPRODUKCJĘ OBRAZU – NAKLEJANIE


Niezbędnik


 • Reprodukcja wybranego obrazu
 • Klej (najlepiej w sprayu)
 • Nożyczki
 • Wydruki, wycinki z gazet, papier – zgodnie z Waszym pomysłem na przeróbkę
 • Ew. Flamastry, kredki
 • Ew. inne elementy dające się nakleić na obraz (u mnie: taśma policyjna)

Proces


Proces jest bardzo prosty i intuicyjny, a w całej przeróbce najtrudniejsze wydaje mi się samo jej wymyślenie. Naklejanie jest o tyle bezpieczne, że tu naprawdę jedyną umiejętnością, jaką trzeba posiadać, jest właściwe spryskanie (lub posmarowanie) papieru klejem. Chyba nie może być łatwiej.

Na reprodukcję można naklejać wydruki z domowej drukarki, własnoręcznie wykonane rysunki, komiksowe dymki, litery lub słowa z gazet, wycinki zdjęć, a także niestandardowe elementy, jak kawałki tkanin, bilety czy – tak jak w moim przypadku – taśmę policyjną. Pełna dowolność.

Przed przyklejeniem przymierzcie wszystkie elementy do obrazu, pobawcie się ich układem, upewnijcie się, kiedy wyglądają najlepiej. Następnie, na kawałku kartonu spryskajcie lewą stronę wydruku klejem w aerozolu, odczekajcie 1-3 minuty i… przyklejcie do powierzchni obrazu. Teraz już nie ma odwrotu. Jeżeli ta nieodwracalność Was przeraża lub onieśmiela, możecie użyć małego kawałka taśmy dwustronnej i w razie czego pozbyć się „dodatku” (albo wymienić go na inny, gdy ten się Wam opatrzy).

Jak przerobić obraz
Obrazy na płótnie bimago
Przerób obraz po swojemu
Obrazy przeróbki naklejanie
Ciekawe przeróbki reprodukcji
JAK PRZEROBIĆ REPRODUKCJĘ OBRAZU – RYSOWANIE


Niezbędnik


 • Reprodukcja wybranego obrazu
 • Markery: olejne, kredowe lub akrylowe
 • Ołówek
 • Próbne wydruki, szkice obrazu
 • Wydruki elementów, które chcecie rysować – na wzór

Proces


Rysowanie po obrazach markerem wymaga już nieco więcej skupienia (bo talentu, moim zdaniem, wciąż nie) niż samo naklejanie nowych elementów. Waszym najlepszym przyjacielem niech stanie się ołówek, próbne wydruki i język wysunięty, by nadać ruchom rąk precyzji.

Różne są powierzchnie obrazów, ale gwarantuję, że po reprodukcjach z Bimago będzie się Wam dobrze rysowało ołówkiem. Delikatnie naszkicujcie to, co chcecie potem nanieść markerem na dzieło. Może wąsy i czarny ząb u jakiejś nobliwej szlachcianki? Hełm nurka lub astronauty? Grzyb atomowy nad spokojną taflą jeziora? Tabliczka „nie deptać trawy” koło jedzących śniadanie u Moneta? Możliwości jest na pewno więcej niż miejsca na ścianach.

Henri Rousseau obraz reprodukcja
Jak przerobić znany obraz
przeróbka portretu
Paul Cezanne reprodukcja

***

To jak, zachęciłam Was? Jeśli tak, to nie wiem, na co jeszcze czekacie – wbijajcie na bimago.pl i zacznijcie szukać reprodukcji, które szarpną Waszą kreatywną strunę. Wasze ściany (i ściany obdarowanych przez Was znajomych) będą Wam wdzięczne!

reprodukcje obrazów we wnętrzach
wystrój wnętrz obrazy
galeria ścienna
przytulna sypialnia
obrazy
reprodukcje na płótnie bimago

[Post powstał we współpracy z marką Bimago]