15.02.2016

Tutorial: jak załatać dziurę po kołku

DIY
Lęk kobiet przed wiertarką wydaje mi się całkiem zrozumiały, a nawet zdrowy. Owszem, jest to dość uciążliwe, kiedy w mieszkaniu sam żelbeton, a nam nagle zachce się powiesić półeczkę, obrazeczek czy wieszaczek na srajtaśmę. Trzeba schować dumę do kieszeni i prosić zaprzyjaźnionych mężczyzn o pomoc, niestety.


A jeśli po miesiącu okaże się, że wieszaczek wisi za nisko, a obrazek jest jednak dość brzydki i trzeba go usunąć? Pozbądźcie się skrupułów, zdejmijcie go, a dziury zaszpachlujcie. Nie chcę już więcej czytać, że nie możecie czegoś przewiesić z obawy przed otworami po kołkach, dlatego pokażę Wam, czego wiele lat temu nauczyła mnie moja Mama. Od tego czasu załatałam w ścianach jakieś 86561910 ubytków i - choć pewnie jest to tylko jedna z metod - gwarantuję Wam, że działa.


JAK ZAŁATAĆ DZIURĘ W ŚCIANIE


Niezbędnik:

  • gładź szpachlowa; od kilku lat używam TEJ gotowej masy; możecie też użyć gipsu szpachlowego "w proszku"
  • szpachelka
  • paca do papieru ściernego (np. TAKA)
  • papier ścierny drobnoziarnisty (gradacja 180 lub 240)
  • grunt uniwersalny (np. TAKI) i pędzelek
  • wałek, farba w kolorze ściany

Jak widzicie, trzeba wydać pięć dyszek i zaopatrzyć się w kilka nowych przedmiotów, ale są to rzeczy, które naprawdę warto mieć. U mnie w domu to artykuły pierwszej potrzeby, szczególnie od kiedy moje dzieci dostały w prezencie plastikowe młotki, którymi z upodobaniem napieprzają w tynki.

Proces:

 1. Nabierzcie niewielką ilość masy i szpachelką uzupełnijcie ubytki. Zbierzcie nadmiar masy ze ściany.

 2. Gdy pierwsza warstwa gipsu wyschnie, załóżcie papier ścierny na pacę i przytrzyjcie nierówności.

3. Od razu przystąpcie do nałożenia drugiej warstwy masy szpachlowej. 

 4. Jak poprzednio, pozwólcie jej wyschnąć, a następnie przycierajcie, aż ściana będzie zupełnie gładka (sprawdzajcie to na bieżąco dłonią)

5. Pędzlem lub wałkiem nałóżcie grunt na całą "łatkę". Grunt jest bardzo rzadki, więc uważajcie, by nie utworzyły się zacieki - kiedy zaschną, ciężko będzie się ich pozbyć.
Gdy grunt wyschnie (po 15-30 minutach), zamalujcie całą łatę farbą w kolorze ściany.
Gotowe!